Sikerrel zárult a Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság által az I. világháború kitörésének centenáriumára meghirdetett tudományos pályázat, amelynek célja az I. világháború katonai jogra, jogra gyakorolt hatásának megismerése volt a vállalkozó kutatók, szakemberek pályaművein keresztül.
A díjazott pályamunkák között rendkívül változatos témakörök jelentek meg, melyek méltán tükrözték a háború sokrétű hatását a jog területén, illetve azt a véges-végtelen számú olvasatot, amelyben a Nagy Háború egyes hatásait interpretálni lehet.
A 2014. november 26-án a Honvédelmi Minisztériumban megrendezett ünnepélyes díjátadón a Társaság díjai mellett a Zrínyi kiadó, a Magyar Vöröskereszt, valamint a Honvédelmi Minisztérium Közigazgatási Államtitkárának különdíjai is átadásra kerültek.
A díjazottak munkái szerkesztett változatban még ez év végéig elérhetőek lesznek a Katonai Jogi és Hadijogi Szemle soron következő számában.
A díjátadóról a honvédelmi tárca hírportálja, a honvédelem.hu is beszámolt. A portálon közzétett hírt ezen a linken érhetik el.
A díjazott tanulmányok szerkesztetten a Katonai Jogi és Hadijogi Szemle 2014/2. számában jelentek meg.
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Idén száz esztendeje, hogy kitört az a háború, amely teljes egészében átrajzolta a hadviselés, és általánosságban az emberiség történetét. Az első világháború, vagy ahogy saját korában nevezték, a nagy világégés minden tekintetben újat hozott. Természetében ugyanis egy totális háborúként valósult meg, amelyben elmosódott a frontvonal és hátország közötti határ, amelyben a totális mozgósítás és a totális erőkifejtés merítette ki a világ államait és társadalmait, és amelyben a háború földön, vízen és levegőben egyaránt zajlott.
Az első világháború megmásíthatatlanul új irányba fordította a történelmet:
- Az emberi és anyagi áldozatok száma a korábbiakhoz mérten leírhatatlanul kimagasló volt.
- A hadviselés teljes egészében megváltozott.
- A társadalmak mindennapjait teljes egészében áthatotta és átírta a háború.
- Európa térképe végérvényesen megváltozott.
- Az emberiség tudatába beleégett a világháború fogalma és pusztítása.
- A hatalmas veszteségek és a háború végkimenetele generációk sorsát pecsételte meg.
Nyilvánvaló, hogy ez a történelmi léptékben is forradalmi változást hozó háború, az állam és a jog területein is teljes egészében új korszakot nyitott meg. Ennek kutatása terén azonban úgy véljük, még jelentős adósságaink vannak. Feltárásra vár, hogy miként reagált jog és állam a háború kihívásaira a fegyveres intézmények, a hatalomgyakorlás, a háborús szükségletek, a gazdaság, a társadalom mindennapi rendje, vagy épp a háborús veszteségek és általában a háborús viszonyok szabályozása területén.
Ezek részleteit – egy részről a méltó megemlékezéssel, más részről pedig a történelem lapjairól való tanulással és a „múlt nélkül nincs jövő” elvének foganatosításával – fontosnak tartjuk feltárni. Erre tekintettel a Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság tudományos pályázatot hirdet
Inter arma silent leges
címmel.
A pályázat célja, hogy – a világháború állam és jogtudományi, különösen katonai jogi, humanitárius jogi és hadijogi vonatkozásai tekintetében, – tudományos írásművek megalkotására ösztönözze az érdeklődőket.
A pályázatra pályamunkát nyújthat be:
- a hazai állam- és jogtudományi karok hallgatója,
- a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bármely hallgatója,
- az állam- és jogtudományok, valamint a hadtudományok terén doktori képzésben részt vevő hallgató,
- bármely a pályázattal érintett témakörben tudományos igényű pályamunkát elkészítő kutató, vagy gyakorlati szakember.
A pályamunkák minimálisan 1 szerzői ív, de legfeljebb 2 szerzői ív (80 000 leütés) terjedelműek lehetnek.
A pályamunkákat elektronikusan kell benyújtani a csiha.gabor@mku.hu és a farkas.adam@mailbox.hu címekre történő együttes megküldéssel.
A pályamunkák benyújtási határideje: 2014. augusztus 31. 24:00.
A beérkezett pályaművekhez mellékelni kell külön dokumentumban a szerző nevét, elérhetőségét, foglalkozását, valamint hallgatók esetén egy hivatalosan kiállított jogviszony igazolás digitális másolatát.
A pályamunkákat a társaság, egy a témákban járatos szakértőkből álló bizottsággal megvizsgáltatja és rangsorolja.
Ezt követően a(z)
- helyezett dolgozat 80 000 Ft-os,
- helyezett dolgozat 50 000 Ft-os,
- helyezett dolgozat 30 000 Ft-os pályadíjban részesül.
A Társaság partnerei támogatásával különdíjakkal jutalmazza az egyes, különleges témaköröket feldolgozó, vagy különleges kutatási módszerű pályamunkák szerzőit.
A különdíjak kialakításában a Társaságot mások mellett támogatja:
- a Honvédelmi Minisztérium,
- a Magyar Vöröskereszt, a szervezet első világháborús tevékenységével, illetve a vörös kereszt embléma védelmi szerepének fontosságával foglalkozó dolgozatok tekintetében,
- a Zrínyi Kiadó,
- a Magyar ENSZ Társaság, a nemzetközi jogi szabályozás és a nemzetközi szervezetek első világháborús változásaival, illetve jelentőségével kapcsolatos dolgozatok vonatkozásában.
Az egyetemi hallgatók számára speciális különdíj is megállapításra kerül. Ennek keretében a Honvédelmi Minisztérium lehetővé teszi, hogy három díjazott hallgató egy hónapos szakmai gyakorlaton vehessen részt a Honvédelmi Minisztériumban, vagy valamely honvédelmi szervezetnél.
Kelt Budapesten, 2014. április 21.
dr. Székely György nyá. dandártábornok
elnök
Magyar Katonai Jogi és Hadijogi Társaság